מה אתה חייב לדעת כשאתה עולה עם אופנוע על הכביש

מה אתה חייב לדעת כשאתה עולה עם אופנוע על הכביש

אין עוררין על כך שכלי הרכב שמעניק הכי הרבה חופש למשתמשים בו הוא האופנוע. האופנוע מאפשר לנסוע מרחקים קצרים וארוכים כאחד, ניתן להגיע אתו למהירויות יוצאות דופן, כיף לטייל באמצעותו ברחבי הארץ והעולם, וגודלו והמבנה שלו מאפשרים לרוכבים לאלתר ולזגזג אתו גם בכבישים הכי עמוסים ובעייתיים. בנוסף, ניתן להוציא רישיון לאופנוע כבר מגיל 16. לכן, לא פלא שאנשים רבים משתוקקים להוציא רשיון לאופנוע.

אופנוע: כלי משחרר, אך גם מאתגר

אולם, לצד כל יתרונותיו של האופנוע, הוא מציב בפני הרוכבים עליו סיכונים ואתגרים שונים שנהגי מכוניות פחות חשופים אליהם. בעוד ששיעור האופנועים/קטנועים מבין כלי הרכב בישראל עומד על 4 אחוזים, 10 אחוזים מכלל ההרוגים בתאונות דרכים הם רוכבי אופנועים/קטנועים. ולכן, יש המלצות בטיחות שכל רוכב אופנוע חייב להכיר לפני שהוא עולה על הכביש – אותן תוכלו לקרוא ברשימה שלפניכם.

איך תשמרו על עצמכם בכבישים?

  1. חבשו קסדה – מי שרוכב על אופנוע חשוף הרבה יותר לפגיעה גופנית במקרה של תאונה. האביזר היחיד שיש בכוחו לצמצם את הסיכוי לפציעה חמורה או למוות הוא קסדה. קסדה מורידה בכ-72 אחוזים את הסיכוי לפגיעת ראש ובכ-40 אחוזים את התמותה במקרים של תאונות אופנוע.
  2. הקפידו על תקינות ובטיחות האופנוע – דרך נוספת לצמצם את מידת הנזק מתאונות, היא לשמור על כלי תקין ובטיחותי. יש היום מגוון טכנולוגיות המסייעות בכך, כמו מערכת ABS למניעת נעילת גלגלים, מערכת בלימה משולבת CBS, מערכת עזר לבלימת חירום EBA, כריות אוויר ועוד. כמובן שיש חשיבות רבה גם לשמירה על צמיגים תקינים באופנוע, מנוע תקין, מראות ואורות וכו'.
  3. 3. היזהרו בקטעי דרך מסוכנים - פעמים רבות תאונות נובעות מתשתית הכביש והגיאומטריה שלו: כבישים עם מהמורות, כבישים משובשים ועקומות חדות בכבישים הם גורמים התורמים לתאונות. במיוחד בקטעי דרך מסוג הזה, חייב רוכב האופנוע לנקוט בזהירות יתרה ולהתאים את מהירותו ואופן נהיגתו לתנאי הדרך.
  4. חכו עם הוצאת הרישיון – בכל המחקרים בתחום תאונות האופנועים, נמצא שגיל הוא גורם הסיכון מספר אחת לתאונות: ככל שהרוכב צעיר יותר, כך סיכוייו להיקלע לתאונה גבוהים יותר, במיוחד בטווח הגילאים 16-20. מומלץ לקבל מציאות זו, ולהמתין עם הוצאת הרישיון לגיל 25, אחריו הסיכון למעורבות בתאונה יורד באופן משמעותי.
  5. דאגו לביטוח מספק – חשוב להגן על עצמכם מראש לכל מקרה שלא יהיה, ולכן לא מומלץ לוותר על ביטוח; וכמובן כדאי להקפיד לשלם אותו בזמן כדי להיות מוגנים בכל עת. הביטוחים המומלצים לרוכבי אופנועים הם ביטוח חובה (המכסה טיפול רפואי בפגיעות גוף שלכם ו/או של הצד השני שנפגע), ביטוח מקיף (מכסה עלויות חלפים לכלי, חשוב בעיקר כשמדובר באופנועים יקרים) וביטוח צד ג' (המכסה נזקים לכלי הרכב הנפגע).